• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Atrakcje turystyczne ziemi raciborskiej/Powiat Raciborski - Zielona Oaza Kultur

Powiat Raciborski - Zielona Oaza Kultur

Powiat raciborski, zajmuje powierzchnię 544 km2 i liczy 110,6 tys. mieszkańców.
W skład powiatu raciborskiego wchodzi 8 gmin, w tym miasto Racibórz – stolica powiatu, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice, Krzanowice, Nędza, Rudnik, Kornowac i Pietrowice Wielkie.

Logo Powiat Raciborski

Ziemia raciborska zachwyca od wieków.

W jej stolicy Raciborzu znajduje się jedyna zachowana siedziba górnośląskich władców – pamiętający wiele ważkich wydarzeń gotycki Zamek z przepiękną XIII-wieczną kaplicą zwaną perłą górnośląskiego gotyku. W raciborskim Muzeum, co stanowi unikat w skali kraju, można oglądać kompletny egipski pochówek – mumię młodej kobiety, bogato zdobiony kartonaż i sarkofagi. Muzeum szczyci się też rzadką w Europie kolekcją dawnych narzędzi dentystycznych, a w prezbiterium dawnego dominikańskiego kościoła Ducha Św. udostępnia zwiedzającym średniowieczne krypty, w których grzebano władców. W Raciborzu wreszcie, w tutejszym konwencie dominikanów, zredagowano najstarsze polskie zdanie, przeniesione potem na karty Kronik Jana Długosza.

W Rudach zachwyca Zespół Klasztorno-Pałacowy, dawne opactwo cystersów, a później siedziba możnego rodu von Ratibor. Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca uzupełnia Skansen Kolei Wąskotorowej.

W Chałupkach zdumiewają meandry Odry – ostoja fauny i flory. W pobliskim Tworkowie warto zwiedzić piękny barokowy kościół świętych Piotra i Pawła z eksponowaną tu kolekcją bogato zdobionych trumien możnowładczych. W sąsiednich Bieńkowicach można zapoznać się z historią kowalstwa i to w najstarszej polskiej kuźni, powstałej z początkiem XVIII wieku. Uroki ziemi raciborskiej docenili dawniej słynni kompozytorzy Ludwig van Beethoven i Franciszek Liszt, komponując w pałacu w Krzyżanowicach swoje utwory.

Malowniczy widok rozpościera się ze wzgórz w gminie Kornowac. W pałacu Baildona swą siedzibę ma klasztor salezjanek. W Łubowicach urodził się i wychował słynny poeta, Joseph von Eichendorff, przedstawiciel niemieckiego romantyzmu. Ta część ziemi raciborskiej obfituje w malowniczo położone dwory i pałace. Pietrowice Wielkie słyną z urządzanej od wieków procesji konnej, zwanej Osterreiten. Tu znajduje się jedyna w powiecie drewniana świątynia, kościółek św. Krzyża.

Wpływy morawskie można zauważyć szczególnie w gminie Krzanowice w kuchni i życiu codziennym jej mieszkańców. Dolina Odry kryje w Raciborskiem jeszcze jedną niespodziankę – unikalny rezerwat leśno-stawowy Łężczok i położony w pobliżu las Obora, obecnie Arboretum Bramy Morawkiej. Cała ziemia raciborska, położona w górnym biegu Odry, na granicy z Czechami, to idealne miejsce na wędrówki piesze i rowerowe.

Atrakcje Raciborszczyzny można mnożyć, tak samo jak opiewać tutejsze krajobrazy pełne cennych zabytków i enklaw przyrody, pałaców i parków z okazami starodrzewia ale i…wyśmienitą kuchnię śląskich i morawskich gospodyń. Zielona oaza kultur, polskiej, niemieckiej i czeskiej (morawskiej), odkrywa swoje tajemnice i nieustannie pobudza wyobraźnię obieżyświatów, dostarczając im niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do odwiedzania powiatu raciborskiego!

do góry