Zawiązano współpracę Akademii Nauk Stosowanych z Zamkiem Piastowskim
Odpowiednią umowę podpisali dziś, 14 listopada 2024 r., w obecności władz powiatu rektor ANS dr Paweł Strózik i dyrektor Zamku Piastowskiego Elżbieta Kula. Współpraca będzie miała konkretny wymiar, m.un. w ramach projektu, który będzie realizowany w dawnej siedzibie Piastów z udziałem środków europejskich.
Umowa, podpisana przez Rektora Akademii, dra Pawła Strózika, prof. Uczelni oraz Dyrektor Zamku Elżbietę Kulę, ustanawia nowe ramy współpracy w zakresie projektów edukacyjnych, badawczych i społecznych. W wydarzeniu uczestniczyli także: Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda, Wicestarosta Ewa Lewandowska oraz dr Beata Fedyn, prof. Uczelni i Prorektor ds. studentów, a także mgr Grzegorz Wawoczny, Wicedyrektor Zamku Piastowskiego.
Zgodnie z zapisami umowy, Akademia i Zamek Piastowski zobowiązują się do realizacji wspólnych inicjatyw, mających na celu podniesienie jakości edukacji, wspieranie badań naukowych oraz rozwój społeczności lokalnej. Współpraca obejmuje zarówno projekty naukowe, jak i tzw. projekty miękkie, które będą kierowane do różnych grup, w tym młodzieży, kobiet, osób starszych i osób wykluczonych społecznie.
To nie tylko współdziałanie przy zamkowym edukatorium, które ruszą w grudniu, ale także projekcie unijnym. Jego celem jest nie tylko integracja międzypokoleniowa, ale także przeobrażenia dziedzińca. Zamek Piastowski, który podlega władzom Powiatu Raciborskiego, chce skorzystać ze wsparcia kadry oraz studentów architektury ANS. Umowa otwiera drogę do współdziałania już z początkiem 2025 r.
- Przyjmuję z dużym zadowoleniem możliwość podpisania umowy z Zamkiem Piastowskim. Nasza współpraca trwa już dłuższy czas, mamy jednak dopiero teraz możliwość jej formalnego podsumowania. Warto zaznaczyć, że współpraca między Starostwem Raciborskim a Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu jest nieustanna. Dzięki podjętej dziś wspólnie z Zamkiem inicjatywie będziemy mogli rozszerzyć miejsce działań dla naszych studentów i pracowników, zaktywizować ich do zupełnie nowych aktywności, poza murami ANS – powiedział w trakcie spotkania prasowego dr Paweł Strózik, prof. Uczelni.
Starosta Raciborski, Grzegorz Swoboda, podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla rozwoju lokalnego produktu turystycznego i wzmocnienia współpracy na linii nauka-biznes, która wspierać będzie nie tylko mieszkańców Raciborza, ale również odwiedzających miasto turystów. Jak zaznaczył:
- Akademia Nauk Stosowanych dysponuje świetną kadrą pod kierownictwem rektora Pawła Strózika, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Zarząd Powiatu, wspólnie z moją zastępczynią Ewą Lewandowską, stawia sobie za cel szybki rozwój, między innymi poprzez projekty turystyczne, które zachęcą do poznania Raciborza nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych, wspierając tym samym lokalny biznes – podkreślił starosta.
Wzmocnienie infrastruktury edukacyjnej i kulturalnej
W ramach umowy Zamek Piastowski zobowiązał się do umożliwienia studentom Akademii odbycia staży i praktyk, a także do uczestnictwa w programach naukowych organizowanych przez Zamek. Z kolei Akademia będzie wspierać Zamek poprzez procesy badawcze oraz inicjowanie projektów mających na celu podniesienie kompetencji zarówno studentów, jak i kadry Zamku. Jak stwierdziła dyrektor Elżbieta Kula: – Zamek w obecnym kształcie oferuje nie tylko zwiedzanie i podziwianie multimedialnych wystaw, ale również bazę noclegową i sale konferencyjne. Dodatkowo, kończymy projekt trzech edukatoriów, miejsc, które będą służyły rozwojowi nauki w sposób poznawczy. Ta umowa z Akademią umożliwi realizację nowych pomysłów i projektów, w które zaangażujemy studentów oraz społeczność lokalną.
Działania w ramach sprawiedliwej transformacji
Wicestarosta Ewa Lewandowska poinformowała, że projekt, w który zaangażowana jest ANS w Raciborzu, finansowany jest między innymi z funduszy na sprawiedliwą transformację, co umożliwiło pozyskanie ponad 600 tysięcy złotych na realizację licznych inicjatyw. Te środki mają wspierać projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne, skierowane do różnych grup społecznych, przyczyniając się do zwiększenia integracji i aktywizacji mieszkańców Raciborza: – Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w odpowiednim momencie i pozyskaliśmy fundusze na realizację projektów zarówno inwestycyjnych, jak i miękkich, skierowanych do młodych ludzi, kobiet, osób wykluczonych oraz seniorów – wyjaśniła Lewandowska.
Perspektywy rozwoju Zamku Piastowskiego
Wicedyrektor Zamku Piastowskiego, mgr Grzegorz Wawoczny, podkreślił rolę, jaką współpraca z Akademią Nauk Stosowanych może odegrać w dalszym rozwoju Zamku: – Dzięki umowie chcemy stworzyć przestrzeń do integracji pokoleń, umożliwiając młodzieży i seniorom wspólne działanie. Planujemy również przekształcić dziedziniec Zamku w miejsce plenerowych wydarzeń i występów, które będą dobrze wkomponowane w historyczną architekturę obiektu. Chcemy, by studenci – przyszli architekci i specjaliści – zaproponowali swoje rozwiązania, które nadadzą nowego wyrazu temu historycznemu miejscu – wyjaśnił Wawoczny.
Podsumowanie i przyszłe perspektywy
Podpisanie umowy ramowej między Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu a Zamkiem Piastowskim otwiera nowe perspektywy dla regionu. Jak zauważył starosta Grzegorz Swoboda: – Współpraca ta jest kluczowym elementem strategii rozwoju powiatu raciborskiego, która łączy potencjał akademicki z infrastrukturą kulturalną. Dzięki niej Zamek ma stać się nie tylko miejscem turystycznym, lecz także centrum aktywności edukacyjnej i społecznej, otwartym na nowe inicjatywy i innowacyjne projekty.