Zamek w Raciborzu w nowej odsłonie. 22 marca otwarcie domu książęcego
Zapraszamy na uroczyste otwarcie zamku
Na inaugurację cyklu imprez związanych z otwarciem zamku już 22 marca zapraszają Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda i dyrektor Zamku Piastowskiego - Krystyna Niklewicz.
Najstarsza, obok kaplicy, część raciborskiego zamku zyskała nowy historyczny wystrój i wystawy, które przeniosą nas w magiczny świat średniowiecza oraz pięknej epoki XIX w.
Sala tronowa ze skarbami raciborskiej kolegiaty, ekspozycja broni wielkich armii wschodu i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, władcy mórz w nowej aranżacji, gabinet księcia von Ratibor, magiczny świat średniowiecza – komnata czarownicy i alchemika, zbrojownia i kuchnia wojów, wreszcie multimedialna prezentacja dotycząca życia na zamku w Raciborzu - to wszystko już od 23 marca dostępne dla zwiedzających.
Zamek Piastowski dysponuje pulą bezpłatnych zaproszeń na uroczyste otwarcie 22 marca o godz. 17.30, rozdawanych do wyczerpania limitu od 20 marca od godz. 10.00 do godz. 16:00 w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku.
Program uroczystego otwarcia: godz. 17.30 wystrzał armatni Raciborskiego Bractwa Kurkowego, a następnie koncert chóru parafii pw. św. Mateusza i Macieja w Raciborzu w kaplicy zamkowej; ok. 18.00 uroczyste przywitanie gości w odnowionej sali konferencyjnej i panel historyczny; ok. 19.00 otwarcie nowych wystaw w domu książęcym i zwiedzanie, ok. 19.30 recital Agnieszki Kawulok.
Od soboty 23 marca dom książęcy będzie można zwiedzać po zakupie biletu w Punkcie Informacji Turystycznej. Na zwiedzanie zapraszamy w godzinach 10:00-17:00, wejście co pełną godzinę z przewodnikiem. Limit grupy na jedno wejście, to 25 osób.
W sobotę, o godz. 18.00 Teatr „Fortissimo” zaprasza do sali konferencyjnej na program rozrywkowy pt. „O Kobiecie i Mężczyźnie z humorem”. Wstęp bezpłatny. Wejściówki na program rozrywkowy do pobrania w Punkcie Informacji Turystycznej od 20 marca br.
Nowa aranżacja wnętrz Domu Książęcego została przeprowadzona przez Starostwo Powiatowe w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Warte ponad 20 mln zł przedsięwzięcie obejmuje również adaptację słodowni na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną poświęconą dziejom Piastów i Przemyślidów. Planowane otwarcie słodowni na początku kwietnia.
Na zdjęciu w odnowionej sali tronowej (od lewej): dyrektor Krystyna Niklewicz, starosta Grzegorz Swoboda, członkini zarządu powiatu Ewa Lewandowska, wicedyrektor Grzegorz Wawoczny.