• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Oficjalne otwarcie śląskiej Sainte Chapelle na Zamku (..)

Oficjalne otwarcie śląskiej Sainte Chapelle na Zamku Piastowskim

18 czerwiec 2016
W piątek 17 czerwca 2016 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się oficjalne otwarcie śląskiej Sainte Chapelle. Mszę św. celebrował ordynariusz opolski ks. bp dr hab. Andrzej Czaja a homilię wygłosił biskup gliwicki, ks. prof. dr hab Jan Kopiec. W trakcie całodziennych wydarzeń przez zamkowy dziedziniec przewinęło się blisko 6000 osób. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

Dokładnie o godz. 13.00 w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa rozpoczęła się Msza św. z okazji otwarcia i poświęcenia kaplicy oraz obchodów Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował Chór „Brzezie” pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.

Natomiast o godz. 21.00 na scenie wystąpił światowej sławy tenor Marek Torzewski. Wykonawca, który równie swobodnie czuje się na stadionie sportowym, jak i w La Scali pod batutą najsłynniejszych dyrygentów. Torzewski ujmuje pięknie brzmiącym, ciepłym głosem, swobodą i naturalnością, a śpiewane przez niego włoskie utwory wprowadzają w romantyczny nastrój. Czerwcowy koncert składał się z utworów z jego trzech ostatnich płyt – Nic nie dane jest na zawsze, Magnes Dusz i L’amore.

Po koncercie i niespodziance w postaci fajerwerków dla uczestników wydarzenia rozpoczęła się projekcja filmu pt. „Gotycka Perła”.

Wydarzenia poprzedziła konferencja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W sali konferencyjnej na zamku wygłoszone zostały następujące wykłady:

10.00 - 10.55  – „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój religii chrześcijańskiej oraz bractw zakonnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zakonu Dominikanów i kandydatki na błogosławioną Eufemię z rodu Piastów” – prof. ksiądz Jarosław Kupczak OP
11:10 - 12:05 – „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój chrześcijaństwa na Śląsku” – ksiądz biskup Jan Kopiec.

Kaplica pw. św. Tomasza Becketa

Jak podają źródła historyczne kaplica powstała około 1290 roku. Jest pomnikiem ugody pomiędzy księciem Henrykiem IV Probusem (Prawym) a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Otrzymała wezwanie angielskiego męczennika – biskupa z Canterbury. (Warto dodać, że wezwanie to jest wyjątkowo rzadkie na ziemiach polskich. Święty Tomasz Becket patronuje jednej z kaplic Archikatedry na Wawelu czy pocysterskiemu kościołowi w Sulejowie).  Do 1416 roku pełniła rolę kolegiaty, była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji, wiernie służyła dworowi książęcemu.

Na przestrzeni wieków poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Wraz z nowymi właścicielami zmieniała się i ona. Wiatry historii nie były dla niej łaskawe; trawiły ją pożary, niszczyły powodzie i nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i grzech zaniechania. Jednak po każdym nieszczęściu, przychodził czas odbudowy. Tej ostatniej podjął się powiat raciborski. Żmudne i kosztowne prace remontowo-konserwatorskie dobiegły końca. Dziś świątynia rozpoczyna nowy rozdział i po raz kolejny zachwyca. Znawcy nie mają wątpliwości, że stanowi obecnie najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też śląską Sainte Chapelle.

Cała modernizacja, podzielona na etapy, objęła m.in.: remont i wymianę pokrycia dachu oraz remont wieżyczki, wykonanie nowych witraży, konserwację kamieniarki okiennej, renowację kamiennych portali wejściowych, wyeksponowanie ważnych detali (kamienne konsole żeber sklepiennych,  kanał przy oryginalnej wschodniej ścianie kaplicy), renowację sklepienia (z elementami polichromii) oraz remont elewacji zewnętrznej.

Całość prac realizowanych przez samorząd powiatowy kosztowała ponad 2,8 mln złotych. Powiat angażując na ten cel środki własne, pozyskał także dofinansowanie zewnętrzne od:  Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach (ok. 489 tys. zł), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie (ok. 198 tys.) oraz miasta Raciborza (351 tys. zł). Pierwsze z prac rozpoczęły się w 2011 roku.

do góry