• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/„Nieboczowy. Znikająca wieś” - Zamek Piastowski (..)

„Nieboczowy. Znikająca wieś” - Zamek Piastowski zaprasza na nową wystawę

16 maj 2017
Rzadko się zdarza, że z powodu wielkich inwestycji konieczne jest przesiedlenie całej miejscowości. Tak stało się ze wsią Nieboczowy, która położona jest w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia To prawdopodobnie trzeci taki przypadek w historii naszego kraju. „Nieboczowy. Znikająca wieś” - to tytuł nowej wystawy fotografii, którą można już oglądać w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wystawa pokazuje to, co pozostało z miejscowości, która nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa. Zaglądamy do opustoszałych domów, niekiedy zdewastowanych przez złomiarzy lub efektownie zniszczonych przez wojsko wykorzystujące je do ćwiczeń.  

Na zdjęciach pojawiają się  również ludzie, którzy z różnych powodów nadal nie rozstali się ze swoimi domami,  jak i ci  którzy od lat spotykają się w tym samym miejscu, żeby przy piwie zagrać w skata. Autorami prezentowanych fotografii są - Tomasz Karnowka i Bartłomiej Rochalski. - Celem wykonanych przez nas zdjęć nie było w żadnym wypadku podsycanie emocji byłych czy też  aktualnych  mieszkańców Starych Nieboczów. Staraliśmy się również nie naruszyć niczyjej prywatności. Uważamy jednak, że do obowiązków fotografa należy dokumentowanie tak niezwykłych procesów jak znikanie  wsi, szczególnie na jego ostatnim etapie - mówią Tomasz Karnowka i Bartłomiej Rochalski, autorzy fotografii.

Tomasz Karnowka (1965) – pasjonat fotografii, zawodowo związany z górnictwem, członek Stowarzyszenia Fotografów FOTOBALANS, wcześniej członek Grupy Fotograficznej INDYGO.

Bartłomiej Rochalski  (1985) – mąż, ojciec 4 letniego synka, zawodowo cieśla górniczy, pasjonat fotografii studyjnej, krajobrazowej, reportażowej (dorywczo fotograf komercyjny).  Jeden z założycieli Stowarzyszenia Fotografów FOTOBALANS, którego członkiem jest do dzisiaj.

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, której konsekwencją jest  przeniesienie wsi zamieszkałej przez około 700 osób, to okres wielu trudnych decyzji, licznych konfliktów i emocji. Oficjalnie od 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy  posiadają nową lokalizację, kilka kilometrów na południowy - wschód od  miejsca, które dzisiaj jest już nazywane Stare Nieboczowy lub Nieboczowy Uroczysko.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Nieboczowy. Znikająca wieś - 16.5.2016 r.

do góry