Jerzy Schomman – życie i działalność raciborskiego pisarza i polemisty z XVI wieku. Spotkanie z historią lokalną na Zamku Piastowskim
Postać tego wybitnego syna ziemi raciborskiej nie doczekała się dotąd osobnego opracowania, poza nielicznymi wzmiankami w biogramach i literaturze przedmiotu. Autorki oparły swoje badania na publikowanych pracach, jak również niewykorzystanym materiale źródłowym, sporządzonym głównie w języku łacińskim. Prezentując wyniki swoich badań, obydwie badaczki, przedstawiły raciborskie korzenie Jerzego Schommana, jego kolejne konwersje wyznaniowe, zasługi w pracy nad „Biblią brzeską” – najstarszym, wydanym drukiem z języków oryginalnych (hebrajskiego, greki) tłumaczeniem Pisma Świętego na język polski. Autorki ukazały również aktywność duszpasterską i społeczną raciborskiego uczonego, oraz jego związki ze Śląskiem w okresie działalności na terenie Rzeczypospolitej.
Posiłkując się bogatym materiałem ikonograficznym, prelegentki ukazały warsztat swojej pracy badawczej oraz nieznane bliżej reprodukcje XVI i XVII-wiecznych starodruków, dotyczących Szomana, a wydanych w Amsterdamie. Autorki podziękowały przy tej okazji, za okazaną pomoc w prowadzonej kwerendzie źródłowej, pracownicom Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu: Agacie Śliwickiej, Sabinie Frost, Arlecie Hoffmann-Piaseckiej i Jolancie Świątek-Gruszka, a także nieobecnemu na wykładzie dyrektorowi Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu – dr. Norbertowi Mice, który dostarczył ciekawe fotografie i reprodukcje, odnoszące się do podejmowanej tematyki. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonego audytorium.
Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski, poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej.
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.
Podczas spotkania z historią lokalną można było otrzymać publikację pt. „Ziemia raciborska – postacie, zjawiska historyczne, gospodarka” pod redakcją dra Norberta Miki. Książka wydana w 2014 r. zawiera referaty wygłoszone w dwóch poprzednich edycjach projektu.