• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Hej, szable w dłoń, czyli wernisaż wystawy białej broni (..)

Hej, szable w dłoń, czyli wernisaż wystawy białej broni - szabli na Zamku Piastowskim

14 styczeń 2017
W sobotnie popołudnie 14 stycznia 2017 r. w przeddzień zimowych ferii w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy białej broni - szabli. Na wystawie prezentowana jest biała broń, która znalazła się w rękach polskich wojskowych na przestrzeni wieków. Właścicielem eksponatów jest Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej - Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

- Szabla ma w Polsce bogatą historię. Mijający czas przydawał jej coraz większego znaczenia, splendoru i sentymentu. Z coraz większą estymą była i jest nadal brana do ręki, nie tylko jako przedmiot orężny. Szabla to przede wszystkim symbol polskiej militarnej potęgi i polskości w epoce zaborów. Jako symbol przetrwała do dnia dzisiejszego. Stała się ukochaną bronią narodu polskiego. Dziedziczenie szabli zobowiązywało do kontynuowania narodowej tradycji. Zawsze była i jest po dzień dzisiejszy miłą sercu pamiątką, z dumą i atencją wieszaną na ścianie mieszkania każdej patriotycznej polskiej rodziny. Zbiory białej broni są pięknym symbolem burzliwej przeszłości naszego narodu i pomimo, że czas orężnej funkcji szabli dawno przeminął nadal towarzyszy nam jako broń ceremonialna i honorowa - powiedział Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej.

Wystawa jest poświęcona pamięci tych wszystkich żołnierzy polskich, których tysiące walczyło z szablą w ręku za świętą sprawę wolności i niepodległości Ojczyzny.

Przypominamy, wystawę będzie można oglądać przez cały okres zimowych ferii w województwie śląskim, od 16 do 29 stycznia, co ważne bezpłatnie. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 a w weekendy od 10.00 do 18.00. Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

do góry