Finisaż wystawy malarstwa Magdaleny Gogół na zamku
Na wystawie można zobaczyć zestaw prac malarki, stanowiący swego rodzaju streszczenie aktualnej jej twórczości. Część z tego zestawu to wycinek cyklu doktorskiego Magdalena Gogół pt. „fizykalność przestrzeni i metafizyka światła”, zrealizowanego w 2009 roku, na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach. To prace wielkoformatowe oraz miniatury malarskie, przedstawiające statyczne, surowe, puste przestrzenie prywatnego interioru.
Druga część to prace nowsze z cyklu m i e j s c a p o m i ę d z y, inspirowane teorią antropologa Marc’a Auge, w której autor dzieli miejsca przestrzeni publicznej na tak zwane nie-miejscach – w których życie społeczne jest ograniczone, gdzie króluje komunikacja bezsłowna, miejsca anonimowe, oparte raczej na przepływie niż zakorzenieniu. I na ich antynomię znaczeniową – miejsca – z określoną tożsamością, pełne odniesień (również historycznych) i relacji międzyludzkich.
W działalności artystycznej zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym w dużym formacie oraz miniaturze, a także projektuje, prowadzi i uczestniczy w warsztatach twórczych i akcjach plastycznych.
Artystka urodzona w Bytomiu, od 1999 roku, mieszka w Rudzie Kozielskiej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Norberta Witka oraz wyróżnienie za pracę magisterską, dotycząca porównania dziecięcej ekspresji plastycznej z twórczością artystyczną. W 2009 roku zrealizowała przewód doktorski na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dziedzinie sztuki piękne – malarstwo, którego promotorem był prof. Ireneusz Walczak.
Od 2004 roku związana zawodowo z Instytutem Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni malarstwa i wykłada technologię malarstwa oraz upowszechnianie, animację i promocję kultury wizualnej. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Sztuk Pięknych.