• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/DYPLOM 2016 - prezentacja prac dyplomowych Liceum (..)

DYPLOM 2016 - prezentacja prac dyplomowych Liceum Plastycznego na zamku

1 czerwiec 2016
Przez cały maj w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można było oglądać wystawę fotografii absolwentów Liceum Plastycznego w Raciborzu. Zwieńczeniem wystawy była autorska prezentacja prac dyplomowych, która odbyła się w dawnej siedzibie Piastów 1 czerwca 2016 r. Ekspozycja prezentuje efekty kształcenia w ramach specjalności – fotografia, pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dwunastu tegorocznych absolwentów zrealizowało i obroniło 27 kwietnia prace dyplomowe w formie projektów artystycznych obejmujących szerokie spektrum tematyczne i technologiczne w obszarze fotografii, multimediów i filmu. W gronie tegorocznych absolwentów Liceum Plastycznego znaleźli się: Ewa Bialik, Elżbieta Brzonkalik, Wojciech Chrubasik, Klaudia Kordek, Agnieszka Kwaśnica, Jolanta Lamla, Sara Lorenz, Łukasz Lorenc, Małgorzata Pietrzyk, Aleksandra Rybińska, Katarzyna Sobol oraz Agnieszka Widenka.

- Młodzi plastycy podczas zajęć fotograficznych w ramach realizowanej specjalności korzystali z profesjonalnych pracowni fotograficznych (studio fotograficzne, 12-stanowiskowa ciemnia, 15-stanowiskowa pracownia multimedialna oraz sala wykładowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny) Zakładu Fotografii i Multimediów PWSZ w Raciborzu - mówi dr Gabriela Habrom-Rokosz, promotor prac dyplomowych z fotografii.

- Warunki bazowe oraz zindywidualizowany proces kształcenia - według autorskiego programu - pozwoliły na realizację zróżnicowanych technologicznie i merytorycznie tematów prac dyplomowych. Obok problemu eurosieroctwa, patologii wśród młodzieży, czy konieczności wyjazdów „za chlebem” - przedstawionych w formie dokumentalnych sekwencji fotograficznych, sięgnięto do korzeni fotografii nawiązując do największej światowej wystawy fotografii „The Family of Man” - dodaje dr Gabriela Habrom-Rokosz.

- Młodzi twórcy zmierzyli się również z trudnym tematem, jakim jest portret psychologiczny. Wykonali szereg prób i eksperymentów z zakresu fotografii estetycznej, ukazując autorskie interpretacje formy. Wreszcie „szlifując” i doskonaląc praktycznymi metodami warsztat fotograficzny udowodnili sobie, że zarówno sprzęt, jak i wszelkie technologie są jedynie dodatkiem. Sztuka fotografii polega na umiejętności obserwacji i świadomości ujęcia obserwowanej rzeczywistości w odpowiednim kadrze i stosownej chwili - dopowiada dr Gabriela Habrom-Rokosz.

do góry