• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/„Autyzm. Codzienność… Sytuacje społeczne” - (..)

„Autyzm. Codzienność… Sytuacje społeczne” - konferencja edukacyjno-informacyjna za nami

23 październik 2018
We wtorkowe przedpołudnie 23 października 2018 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja edukacyjno-informacyjna „Autyzm. Codzienność… Sytuacje społeczne”. Konferencja odbywa się w ramach kampanii społecznej Autyzm. Codzienność..., której celem jest budowanie świadomości społecznej na temat osób ze spektrum autyzmu. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Powitania uczestników w dawnej siedzibie Piastów dokonała Bożena Bucka, Dyrektor ROM-E Metis w Katowicach. Następnie odbył się pokaz zarejestrowanego wywiadu z twarzą kampanii, Kelly Hunter, aktorką, reżyserką, autorką metody The Heartbeat Method, którą pracuje od 20 lat z dziećmi ze spektrum autyzmu. Krótko o kampanii: cele, założenia i dotychczasowe działania przybliżyła Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach. Ponadto uczestnicy wysłuchali następujących prelekcji: „Dogoterapia w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu” – Katarzyna Rubinkowska-Wasylowska, oligofrenopedagog, dogoterapeuta; „Codzienność rodziny dziecka ze spektrum autyzmu” – Aleksandra Kruszyńska,  nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach; „Dziecko ze spektrum autyzmu w wirtualnym świecie” – dr inż. Sebastian Koczy oraz „Dlaczego TAK robisz? O kompetencjach społecznych dziecka ze spektrum autyzmu” – Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis  w Katowicach.

Poruszone zostały tematy znane – ale czy akceptowane, rozumiane, pozytywnie odbierane? Sytuacje społeczne dla dziecka ze spektrum to często świat zawiłych labiryntów. Co powiedzieć, co zrobić lub DLACZEGO TAK robisz? Inność, dziwność a może normalność i obrona przed światem zewnętrznym? Jak się czuje dziecko ze spektrum autyzmu w klasie, w szkole, w rodzinie? Na te i inne pytania prowadzący odpowiadali, przedstawiając różne punkty widzenia.

Uczestnicy otrzymali zestaw materiałów: film edukacyjny, publikację naukową, komiks edukacyjny dla dzieci, ulotki informacyjne i plakaty. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

do góry