Skarbiec
Skarbiec w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu to miejsce, w którym gromadzono kosztowności należące do miejscowych władców.
Ostatni raz był pełen w 1532 r., kiedy umierał książę Jan Dobry, ostatni władca zjednoczonych księstw Raciborza i Opola. Jan zmarł jako kawaler. Był dobrym władcą i gospodarzem. Świadczy o tym wzmianka z nagrobka w opolskiej kolegiacie św. Krzyża: 27 marca 1532 roku zmarł dostojny i sławny książę Jan – pan Śląska, ostatni książę Opola, Głogówka, pan Raciborza. Dla Boga i ludzi dzięki pobożności i dobrodziejstwa wielce zasłużony. Amen.
Scheda po Janie stała się własnością króla Czech (tytuł należny był wówczas Ferdynandowi I Habsburgowi, w latach 1556-1564 cesarzowi Świętego Cesarstwa Niemieckiego). Księstwo raciborskie, na poczet wierzytelności w kwocie 200 tys. guldenów roszczonych wobec praskiego dworu, objął w zastaw margrabia Jerzy von Ansbach Hohenzollern zwany Pobożnym, siostrzeniec króla Zygmunta Starego i brat Albrechta Hohenzollerna – ostatniego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Prusach (Albrecht jako książę pruski złożył w 1525 roku hołd lenny w Krakowie). Ferdynand zastrzegł jednak, że majątek ruchomy zgromadzony na zamkach w Raciborzu i Opolu od razu stanie się jego własnością. Stąd też po śmierci księcia Jana zawartość zamkowych skarbców opróżnili jego wysłannicy, zabierając na dwór praski wszelkie kosztowności.
W skarbcu warto zwrócić uwagę na liczne detale architektoniczne, odsłonięte i zachowane dla zwiedzających podczas niedawnej odbudowy.
Na ścianie północnej wiszą dwie oryginalne kraty, jedyne zachowane oryginalne elementy ruchomego wyposażenia zamku z XVII wieku. W skarbcu zgromadzono ponadto wierne kopie zbroi, wykonane przez raciborskiego płatnerza, Roberta Stefanowskiego, bombardę i kule do bombardy, odnalezione w 2009 r. podczas wykopalisk pod budynkiem bramnym zamku.
Skarbiec zwiedzisz odwiedzając Wystawę Piastów.
Możesz zaplanować zwiedzanie bez wychodzenia z domu!